Czy jest możliwa naprawa opony w ciągu 1 dnia?

gru 29 2021
Małgorzata Kowalczyk

Kolejne ciekawe pytanie czy możemy naprawić oponę od razu gdy przyjedzie do warsztatu?

I TAK ! I NIE !!

Dlaczego tak: ponieważ niewielkie uszkodzenia typu przebicia dętki lub opony nie wymaga specjalnego przygotowania.

I polegają na zdemontowaniu opony z obręczy felgi i ocenie stanu technicznego opony czyli:

  1. Czy opona nie ma widocznych przebarwień na boku, spowodowanych jazdą na zbyt niskim ciśnieniu, co jest dość częste w przypadku utraty ciśnienia w kole?
  2. Czy stan stopki opony jest prawidłowy?
  3. Czy na oponie nie ma widocznych odkształceń, wybuleń i rozwarstwień między karkasem, a warstwą gumy?

Kiedy ocenimy, że stan techniczny opony jest dobry możemy przystąpić do weryfikacji uszkodzenia. Jeśli nadal w otworze uszkodzonej opony przebywa ciało obce zaznaczamy miejsce i usuwamy element z opony, oceniamy wielkość uszkodzenia, dobieramy łatkę z kołkiem w przypadku kiedy przebicie jest na wprost. Jeśli jest ukośne stosujemy kołek osobno i naklejamy na zimno łatkę, montujemy oponę na felgę i sprawdzamy czy koło jest uszczelnione. Podobna procedura jest w przypadku dętki w oponie. Oddajemy oponę do eksploatacji.

W przypadku opon można jeszcze skrócić czas naprawy używając tak zwanego sznurka, którym kołkujemy otwór, ale należy pamiętać, że nie jest to bezpieczna naprawa, a ja nazywam to tylko uszczelnieniem ponieważ bez oględzin opony od środka to dość ryzykowna zabawa. Niektórzy powiedzą, że kilka lat na takim kołku jeździli (bez hamulców w samochodzie też da się jechać) nie polecam!!

Jednak gdy mamy do czynienia z rozcięciem lub rozerwaniem opony, do wyżej wymienianych procedur dochodzi przygotowanie opony do wulkanizacji na gorąco. I nie jest to takie proste.

Miejsce uszkodzenia musimy zszorstkować czyli wyciąć gumę dookoła uszkodzenia aby ocenić straty w konstrukcji opony. Ocenić ile płócien tekstylnych w oponie jest uszkodzonych i na jakiej długości. Przede wszystkim mówimy tu o oponach diagonalnych, ale też radialnych o konstrukcji „szmacianej”, które mają dużą tendencję do wciągania wilgoci z powietrza. Nie można wygrzewać opon na gorąco bez wcześniejszego suszenia, ponieważ wzrost temperatury podczas grzania zamieniłby wilgoć w parę i wzrost ciśnienia spowodowałby rozwarstwianie się opony, a nawet wystrzał i nieodwracalne uszkodzenie opony. Dlatego procedury naprawy na gorąco wymagają suszenia i przygotowania co najmniej 1 dzień, w tym czasie wybieramy odpowiednią technologię w jakiej najlepiej będzie naprawić oponę.

Wyceniamy koszty naprawy opony i kontaktujemy się z klientem aby uzgodnić odpowiednie dla niego warunki naprawy. Jeśli dostajemy akceptację od właściciela opony, przystępujemy do realizacji. Opona jest wysuszona, czyścimy, w miejscu uszkodzenia wypełniamy lejek otworu gumą, wstawiamy w miejsce uszkodzenia odpowiedni wkład naprawczy od wewnątrz i uzupełniamy ubytki gumą.

Tak przygotowana opona wstawiana jest do maszyny wulkanizującej w temperaturze od 120 do 180 stopni Celsjusza na klika godzin, w zależności od grubości wulkanizowanego miejsca. Po ostygnięciu opony naprawianej, dokonujemy kosmetycznego oczyszczenia z nadmiaru gumy tak, aby opona nabrała prawidłowego kształtu bez wybulenia i odkształcenia w miejscu naprawy. Ostatnim etapem naprawy jest montaż opony na felgę i próba ciśnieniowa, czyli przepompowujemy oponę na wyższym ciśnieniu niż robocze, aby sprawdzić wytrzymałość połączenia i szczelność, czy w miejscu naprawy nie ma wybulenia. Jeśli test oceniamy pozytywnie, oddajemy oponę do eksploatacji.

To oczywiście nie wyczerpuje odpowiedzi na pytanie czy da się szybko i dobrze naprawić oponę, dlatego zachęcam Wy pytacie My odpowiadamy?

5 Replies to “Czy jest możliwa naprawa opony w ciągu 1 dnia?”

  1. This is the right website for anyone who wants to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really would want toÖHaHa). You certainly put a brand new spin on a subject that has been discussed for many years. Wonderful stuff, just wonderful! This is the right website for anyone who wants to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really would want toÖHaHa). You certainly put a brand new spin on a subject that has been discussed for many years. Wonderful stuff, just wonderful! נערות ליווי בחולון

  2. Im excited to discover this web site. I need to to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely savored every bit of it and I have you bookmarked to look at new information in your web site.

  3. I don’t need to tell you how important it is to optimize every step in your SEO pipeline. But unfortunately, it’s nearly impossible to cut out time or money when it comes to getting good content. At least that’s what I thought until I came across Article Forge… Built by a team of AI researchers from MIT, Carnegie Mellon, Harvard, Article Forge is an artificial intelligence (AI) powered content writer that uses deep learning models to write entire articles about any topic in less than 60 seconds. Their team trained AI models on millions of articles to teach Article Forge how to draw connections between topics so that each article it writes is relevant, interesting and useful. All their hard work means you just enter a few keywords and Article Forge will write a complete article from scratch making sure every thought flows naturally into the next, resulting in readable, high quality, and unique content. Put simply, this is a secret weapon for anyone who needs content. I get how impossible that sounds so you need to see how Article Forge writes a complete article in less than 60 seconds! order here.

  4. I was pretty pleased to discover this great site. I need to to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely appreciated every part of it and I have you book marked to see new stuff on your blog

  5. I was extremely pleased to discover this page. I want to to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely appreciated every part of it and I have you bookmarked to look at new information on your web site.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.